Gabinet Terapii Manualnej, Fizjoterapii I Masażu Dla Dzieci I Dorosłych

14 lutego 1972

Wieża Ciśnień Dawniej

Wieża ciśnień w Ciechanowie - wieżowy zbiornik wyrównawczy zaprojektowany przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego w 1972 r. przy współudziale konstruktora dr. Jerzego Wiblika, Stanisława Gajowniczka oraz Bohdana Szczeszeka. Technologię opracował inż. Stanisław Majkowski. Projekt opracowano w Biurze Projektowo- Badawczym Budownictwa Mistoprojekt Mazowsze w Warszawie przy współpracy Politechniki Warszawskiej.
Zbiornik ma kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej. Kubatura zbiornika wynosi 1560 m³, znajduje się na wieży o wysokości 22 m, o średnicy podstawy dolnej 11,25 m, górnej 17,70 m, średnica zwężenia ok 7 m.
Budowla ta formalnie jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, nie zaś wieżą ciśnień, jednak pod taką obiegową nazwą funkcjonuje w Ciechanowie.
Od lat osiemdziesiątych wieża stoi opuszczona. Plany urządzenia tu tarasu widokowego (wieża stoi na jednym z najwyżej położonych miejsc w mieście, 143 m n.p.m.) i restauracji wysokościowej nie powiodły się z powodu złego stanu technicznego. Na chwilę obecną obiekt nie jest użytkowany.
Otrzymała w roku 1977 nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych a także gratulacje wojewody ciechanowskiego za wybitne osiągniecie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa.

Info - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_ci%C5%9Bnie%C5%84_w_Ciechanowie